Опитът помага, нищо обаче не се повтаря на 100%
Снимка: Guliver / iStock
Повечето жени не са подготвени за първата бременност, дори да е планирана. Докато втората е подпряна с опита на първата и се чувстват много по-спокойни и по-уверени.
Това обаче не винаги обаче спестява грешките.
Кои са най-чести, обяснява magicmaman.com.
1. Въобразявате си, че всичко ще е като първия път
Всяка бременност е различна, раждането - също. Бебето в корема ви е различно. Сигурно е едно - вече сте по-зряла, по-уверена в способностите си на майка. Това слага отпечатък на всичко, което се случва в живота и се отразява и на бременността.
И, ако искате да повторите сценария от първия път, ще се изненадате, че ще е различен. Възможно е раждането да отнеме повече време от първото – кой може да предвиди? Или пък е твърде вероятно този път да не се стигне до секцио ...
Така че се опитайте да приемете нещата такива, каквито са, като едно ново начинание и нов живот, който предстои да посрещнете.
2. Не се вслушвате в сигналите на тялото си
С първото бебе много бъдещи майки се оставят на течението и след това съжаляват за едно или за друго. Например – отказват се от кърменето твърде бързо, още при първите трудности. Или пък запалват цигара, веднага, когато се яви възможност ...
Снимка: Guliver / iStock
С второто бебе майката се чувства по-силна и уверена в себе си. И не иска да слуша околните, а най-вече собствения си вътрешен глас.
Кажете, така че всички да чуят какво мислите, без да се страхувате от упреци: „Аз искам да си направя план за раждане - да опитам без обезболяващи лекарства, да съм само с акушерка/ дула, партньорът ми да е до мен, да раждам във вода ...“
3. Пропускате подготовката за раждане
Всяка бременност е различна, раждането – също. А подготовката е необходима, за да протече то гладко и по-безболезнено.
Подготовката е нещо като обмяна на опит с акушерката, който дава възможност на бъдещата майка да зададе въпросите, които я вълнуват точно в този момент, да обсъди притесненията си, да поиска съвет, да се срещне с други жени, на които предстои раждане...
И е добре, ако не всички лекции, да посети поне онези, които мисли, че ще са от полза за нея.
4. Спестявате си почивките
Бременността не е болест, но е свързана с огромни физически и телесни промени. Няма смисъл да се правите на супер жена, да се претоварвате с домашна работа, до последния момент да тичате в офиса и да не отстъпвате на конкуренцията, да не използвате полагаемата ви се отпуска ...
Важно е да съхраните силите си. И да не отидете да раждате, останала без капка енергия. Нещо, което напоследък се случва твърде често.
Майчинството налага друг ритъм – този на бъдещото бебе то и трябва постепенно да забавите темпото, още преди то да е дошло на бял свят.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари